وبلاگ

 

 

نگرش‌مان این طوری‌ست که ابدا افتخار نمی‌کنیم به آن چه که پدران‌مان بوده‌اند یا نبوده‌اند، داشته‌اند یا نداشته‌اند، کرده‌اند یا نکرده‌اند. ارزشی ندارند آن‌ها مگر آن که درسی گرفته باشیم و اسباب اصلاح در امور امروزمان کنیم. اما آن چه که ماحصلش بعد از فلان هزار سال بشود امثال الف نونی که الان داریم، فقر فرهنگی و فساد اجتماعی که اکنون هست، معلوم است که برآیندش مالی نبوده؛ یا اگر هم بوده در گذر زمان یک چیزهاییش شده؛ که آن هم در مجموع، بیخ ریش صاحبش.

می‌پرسید که با این اوصاف چه‌گونه است که بنده نیز به مخالفت از فیلم 300 نوشته و لینک از خودم درکرده‌ام؟ می‌گویم الان. مخالفتی اگر هست نه از آن است که علقه‌ای داشته باشم به گذشته‌های نابارورم که حالا بخواهم به اصلاح دروغ‌های گفته‌ی نمایش مذکور قیام کنم. از برای اثری است که این فیلم اکنون بر خیل تماشاگران ناآگاهش می‌گذارد، از برای تصویری است که ناخودآگاه از نام "ایران" و "ایرانی" و "پرشین" و "پرشیا" ترسیم می‌کند؛ آن هم برای آن جماعت که بیش‌ترشان فرقی نمی‌بینند میان ایرانی و عرب؛ ایران را نیز صحرایی خشک و بی‌آب و علف می‌پندارند با مردمانی بدوی. کودکانشان را ببینید که با این تصویر بزرگ می‌شوند. فردا روز کدام نیرو است که این تصویر ناراست چندین و چند ساله را راست خواهد کرد؟

الانش هم دوستان و نزدیکان‌مان، ساکن بلاد راقیه، به خاطر پشتک باروهای حضرات مجبورند گاه ملیت‌شان را هم کتمان کنند تا از دست تبصره‌های دست و پا گیر و بعضاً توهین‌آمیزشان خلاص شوند؛ از صدقه‌سری الف نون و متعلقینش، همین یک و نیم ساله، به اندازه‌ی کل بیست و خورده‌ای سال گذشته نام‌مان را با نام بزرگ‌ترین تروریست‌ها و دیکتاتورهای عالم گره زده‌اند. وای به حال وقتی که با همه‌ی این بی‌چارگی‌ها، چنان بنمایند که اجدادمان نیز شش انگشتی بوده‌اند، با دندان‌های نیش بلند و چهره‌هایی دیوگون. معلوم است نوادگان‌شان یکی می‌شود مثل فلانی و فلانی و فلانی خودمان.

قطعاً این فیلم، تنها دروغی نیست که ساخته‌اند و خواهند ساخت. مخالفت‌های پراکنده‌ی امثال ما نیز از آن حیث که ساماندهی‌اش را نمی‌دانیم، راه به جایی نخواهد برد...

و صد البته که از ماست که بر ماست...پی‌نوشت: این جا مطلب جالبی هست راجع به جزییات فیلم سیصد و نسخه‌یی قدیمی‌تر از آن.

کامنت‌های این پست حامد صابر هم در فلیکر نکات جالبی دارد.

حال داشتید این جا را هم بخوانید و امضا کنید. امضای بنده، امضای 522 است.

دوباره یادآوری می‌کنم که به این سایت لینک بدین: 300 the movie

یا این که در گوگل عبارت 300 the movie را جستجو کنید و آن‌قدر در صفحات عقب بروید تا به سایت http://300themovie.info برسید و روی آن کلیک کنید. آخرین بار که دیدم، در صفحه‌ی دوم بود.ری‌را لینک دایم | ۸۶/۱/۲ - ۲۱:۲۹ - پنج‌شنبه

سلام! عیدت مبارک! یه سال خوب پر از سلامتی و پول واسه شما لیشام عزیز و البته برای همه‌ی دوستان گرامی (با اجازه‌ی شما لیشام عزیز! ;) )آرزو می‌کنم!

لیشام: سلام و سلام به ري‌راي عزيز دوست بزرگ‌وار و معلم خوبم :) هميشه بنده رو شرمنده كردين. من هم براي شما و عزيزان‌تان سالي سرشار از نيكي رو آرزو دارم


بهار لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۹ - ۹:۵۷ - سه‌شنبه

سلام، سال نو پیشاپیش بر شما مبارک همراه یا سلامتی و شادکامی و حل شدن مشکلات و عاقبت بخیر شدن.

لیشام: سلام بهار عزيز و بسيار ممنونم :) من هم براي شما و عزيزان‌تان به‌ترين‌ها رو آرزو دارم


سوده .:. ماهی تشنه .:. Email | URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۸ - ۱۹:۰۰ - دوشنبه

سلام

سال نوتان به میمنت آغازهای سال آینده و ادامه‌ی آغازهای سال رونده پر از شادی و پیروزی

پ.ن:
سخت نوشتمش!

لیشام: سلام سوده‌ي عزيز :) ممنونم. به خصوص با اين همه سختي كه كشيدين P:


کیانوش لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۷ - ۱۷:۴۷ - یکشنبه

لــِشــامی سـال نـوات پیشـاپیش مـبارک، برای خـودت و عـزیزانـت آرزوی بـه‌ترین‌هـا رو دارم

لیشام: ممنون كيانوش عزيز :) من هم براي شما و خانواده‌تون سالياني سرشار از نيكي رو آرزو دارم. شاد باشي...


الف نون Email | URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۶ - ۱۵:۲۴ - شنبه

من پی پی هستم.
چرا توهین می‌کنید آقا جان! حالا درست که من وجهه خوبی ندارم ولی این دلیل نمی‌شه که به من توهین کنید!


محمد لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۶ - ۱۴:۴۴ - شنبه

اولاً از حسن نظری که نسبت به من دارید، از شما تشکر می‏کنم.

ثانیاً البته که لولو لولو خورخوره نیستید!

و ثالثاً منظورتان از غیب و پرده را درک نمی‌کنم.


فرزام URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۹ - شنبه

اينجا محمد ـ اونجا محمد ـ همه جا محمد

نفهميدم اين بيانات رمزآلود و گفتار كنايه‌وار محمد از روي اين بود كه كلمه الف نون را در شان اين «موجود» نمي‌دانست يا اين كه مي‌خواست ثابت كند كه اصولاً متوجه شده است كه منظور از الف نون چه شخصي است؟!!

در گزينه اول كه جناب كاوه داد سخن داده‌اند و بنده فقط عرض كنم كه ايشان مخفف‌هاي ديگري هم دارند من جمله مشنگ ـ قشنگ و خ خ خ و... كه بيش‌تر از الف نون حق مطلب را ادا مي‌كنند... لام شين خيلي حال داد به اين بابا كه صرفاً گفت الفنون

در مورد گزينه دوم هم كه عرض شود: به به از اين هوش و استعداد وافر شما در رمزگشايي و رمزگذاري و آشنايي با اساتيد برتر دانشكده و دانشگاه علم و صنعت... شخصاً از اين كه اين‌قدر اعتماد به نفس داريد و مدت‌هاست در پرده، سخن از عالم غيب مي‌گوييد مفتخرم... حالا دور هم بوديم... لولو لولو خورخوره كه نيستيم ما...!


كاوه لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۶ - ۱۱:۱۸ - شنبه

جناب محمد عزيز! به عنوان كسي كه يك رگه‌اش گيلك است بايد بگويم اصلا قصد ندارم كار كساني را كه آن را به درستي انجام نمي‌دهند بر عهده بگيرم. اگر آدمي آن‌قدر بي‌شعور و بي‌ادب باشد كه در جايگاه يك مقام بلندپايه گويش و بيان لمپن‌هاي جامعه را استفاده كند، معلوم است كه پدر و مادرش به وظيفه خود آشنا نبوده‌اند. فكر مي‌كنم الف نون گفتن به ايشان، بسيار مؤدبانه‌تر و طعنه‌اي بسيار ظريف‌تر از كلام اخير ايشان است. لطفا خودتان را به خاطر كساني كه ارزشش را ندارند خراب نكنيد (البته اختيارش دست خودتان است)

لیشام: دعا مي‌كنيم كه در سال جديد، به نحو مقتضي، آن پايه‌ي بلند بخورد توي سرش و بعد هم برود توي پاچه‌اش...


م.ک. لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۵ - ۱۹:۳۰ - جمعه

ما بی عرضه ها

با سلام. این برای nامین بار است که از این حال‌ها به ما می‌دهند این هالیوودی‌ها. در کل هم خیر است ان شاء الله. تازه یه چیز جدیدی خوندم که یه فیلم ساختن به اسم "بی حجاب" در مورد یه زن مسلمون که مشکل اخلاقی داره فکر کنم. خب! نکته این جاست که وقتی ما خودمون رو معرفی نکنیم، بقیه این کارو می‌کنند دیگه! چرا نمی‌تونیم قبول کنیم که بی‌عرضه هستيم؟ لیشام جان شما که خود آگاهید بنده چه‌قدر به این آقای فرانک میلر ارادت دارم (بحث‌های سین سیتی در ناهار پژ یادتونه!) خب! ما چند تا فرانک میلر داریم؟ قضیه کمیک استریپ‌های رستم تو آمریکا رو که دیگه همه می‌دونند. حالا گیریم امکانات فیلم‌سازی هالیوود رو نداریم. دیگه کمیک استریپ که می‌تونیم درست کنیم، یعنی اونم نمی‌تونیم؟ به هر حال ان شاء الله که بتونیم!

لیشام: سلام ميثم جان. با اين روي‌كردت موافقم اما نشدني مي‌بينمش. چرا؟ به يك دليل ساده: مشك آن است كه خود ببويد. اگر خوش‌بينانه فرض كنيم كه مشك هستم و در تلاشيم كه بو بدهيم، خواهيم داد بويي كه كل سيستم ايران در حال حاضر از خودش در مي‌كند، بوي مشك‌واري نيست و چه بسا كه ناخوشايند است. زماني يك حركت اثر بخش است كه باقي اجزاي سيستم هم به آن بيايد و بالعكس. حالا گيرم كه دو تا فيلم خوب ساخته شد. دو تا كميك استريپ هم از خودمان ول داديم. كلي قهرمان ورزشي ساختيم و به دنيا معرفي كرديم. كلي دانشمند پرورش داديم و صادر نموديم. آخرش چه؟ وقتي كه جهانيان حرف‌هايي مي‌بينند از ما كه با عمل‌مان يكي نيست. مي‌گوييم ما اولين منشور حقوق بشر را داشته‌ايم، پس اثرش كجاست در سيستم كشور؟ مي‌گوييم مردمان متمدن و با فرهنگي هستيم، پس جلوه‌اش كجاست در رفتارهاي اكنون ما به خصوص در ساير ممالك راقيه و غير راقيه؟ مهم نيست چه بوده‌ايم، مهم آن است كه چه هستيم و چه مي‌نماييم. اين مي‌شود كه جسارت آن را مي‌يابند كه در مورد گذشته‌مان هم دروغ بگويند. وضعيت حال كه روشن است براي‌شان چون خودمان هم با حرف‌ها و كارهامان به اندازه‌ي كافي خودمان را نشان داده‌ايم. نياز نيست هزينه كنند تا امروزمان را خراب كنند. به اندازه‌ي كافي خراب هست و خراب‌تر هم مي‌شود. همين گذشته‌مان مانده بود كه آن هم مي‌بينيد كه چه‌ها كه نمي‌كنند.
متأسفانه در حال حاضر، فرهنگ ايراني به معناي عام مفهومي ندارد. چيزي نيست كه بشود از آن دفاع كرد. واقعيت آن است كه تركيب ناراست جامعه و فرهنگ و سياست و اقتصاد و و و و همه و همه وضعيتي ناموزون و نامبارك است، تركيبي كه حداقل بنده به اين زودي‌ها ستاره‌ي اميدي در افق تاريكش نمي‌بينم...


محمد لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۴ - ۲۲:۱۳ - پنج‌شنبه

الف ب پ ت


جناب "لام شين" عزيز
من "ميم فاء" هستم.
رئيس جمهور سابق "ميم خاء" است.
رئيس جمهور اسبق، "الف هاء راء" است.
رئيس پژوهشگاه، "عين واو" است.
اسم يکي از استادان سختگير دانشکدة ما، "ميم عين شين" است؛ يکي ديگر که خوش‏سخن و حاضرجواب است، "ميم جيم" است. ديگري که برنامه‏ريزي توليد مي‌گفت، "ميم غين" است. رئيس دانشگاه‌مان که قبلاً رئيس دانشکده بود، "ميم سين جيم عين" است. آن ديگري که آخِر "کيفيت" است و به تازگي رتبة استاد تمامي گرفته است، "راء نون" است و ...
خوشتان آمد؟! عيبي که ندارد آدم‌ها را اين گونه نام ببريم؟!!!

عيدتان هم مبارک؛ ان شاءالله سال پرباري در پيش داشته باشيد.

لیشام: سال نو شما هم مبارك محمد عزيز :)
نه تنها عيبي ندارد بلكه خيلي هم با مزه است و مايه‌ي سرور و نشاط :)
بامزه نيست كه مخفف اسم يكي بشود "ان" اين يكي بشود "لش" و آن ديگري بشود "مف"؟ :)) باور كن كه تا حالا دقت نكرده بودم كه مخفف اسمم عجب چيز توپي مي‌شود و چه‌قدر هم به خودم مي‌آيد P:
البته مطلقا قصد جسارت نداشتم محمد جان ؛) و اميدوارم اين قدر از من بداني كه درست است گاهي شيطنت‌هايي مي‌كنم اما اصولا اهل اين نيستم كه بخواهم به چيزهاي مسخره‌اي از اين جنس بخندم و اسباب مضحكه كنم.
اما اين كه چرا علاقه‌اي به تكرار نام ايشان ندارم، ساده‌ترين و البته مهم‌ترين دليلش اين است كه دوست ندارم بعد از مدتي كه نام مبارك‌شان به كرات در اين جا تكرار شد، حضرات سرچ اينجين‌ها اين جا را هم در فهرست جستجوهاشان نمايش دهند :) بنابر اين تا اطلاع ثانوي ايشان براي ما همچنان الف نون خواهند بود ؛)


خدایار URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۴ - ۱۶:۱۱ - پنج‌شنبه

تو دنیای امروز اون چیزی که یه ملت رو باهاش می‌شناسند پیشینه چند ساله یا حداکثر چند دهه‌ای اون کشور یا ملته، حالا این که 2500 سال تو این مملکت چیز قابل افتخاری وجود داشته به نظر من متعلق بما نیست. مطمئن باشید از خون کوروش تو رگ‌های من همون قدر هست که تو خون هوگو چاوز! می‌خواید فرهنگ ایرانی اسلامی‌مون رو ببینید؟ کاری نداره بلند شید برید تو خیابون تا ببینید تازه کلی کلاس گذاشتن که تو فیلمشون نشون نمی‌دن یه سری سوارمونن. به این یارو الف نون هم ربطی نداره شصت میلیون دیگه مثل اون تو این مملکت داریم.


Darya لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۴ - ۱۵:۵۹ - پنج‌شنبه

I sooooo agree!

dear friends! thank you for your great job. I wish all of us could sign the same petition because unfortunately there are a lot of them and its a pity because then it will never show how many ACTUALLY are against this and sign there. please sign all petitions you see in this case. this is horrible and 100% political... please suggest your friends in all of the world to BOYCOTT this movie.


فرزام URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۴ - ۹:۴۰ - پنج‌شنبه

الان صفحه اوله و درست بعد از لينك سايت اصلي فيلم قرار داره...


فرزام URL | لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۴ - ۹:۳۴ - پنج‌شنبه

از صدقه سري الفنون نيست عزيزم. تو ديگه چرا؟ از صدقه سري خودمونه... نه؟ همين ماها بوديم (يا شايدم چون نبوديم) كه اين آقا الان به جايي رسيده كه مي‌خواد هم طراز مصدق بشه...

لیشام: ما كه نوشتيم آخرش از ماست كه بر ماست... به هر صورت فعلا كه با آفتاب مهتاب بالانس‌هايي كه ايشون مي‌زنه و كسي نمي‌گه بهش خرت به چند من، علي الحساب از صدقه‌سري ايشون محسوب مي‌شه...


نغمه کرباسی لینک دایم | ۸۵/۱۲/۲۳ - ۱۹:۱۹ - چهارشنبه

خیلی بد بود...
من 2572 اُمین نفر بودم...نام
ایمیل
وبسایت/وبلاگ http://
عنوان پیام
متن پیام
کد تصویر را وارد کنید

Google+ By Lisham Shahbazian