وبلاگ

 

 

حضرات مستحضر هستند که ماتحت فیل مختصات مقدسی است. بزرگان، علما، حکمای بسیاری از این ناحیه به جمع بشر صادر شده‌اند. من بعد نیز صادرات مذکور ادامه خواهد داشت. صد البته که سعادت این گونه صادر شدن تنها نصیب علما و حکما هم نیست. هستند کسانی که نه حکیم‌اند و نه علیم، اما به حکم تقدیر گویا ناچار بوده‌اند از این ناحیه به منصه‌ی ظهور برسند.

عوام به اشتباه گمان می‌کنند که از ماتحت فیل افتادگی، حاصل فرآیندی از بالا به پایین است. یعنی این که در پی فعل و انفعالات ناحیه‌ی مذکور ـ که عرفاً سطحی بالاتر از سطح زمین را اختیار نموده ـ سوژه‌ی مورد نظر ـ که می‌تواند خواص فیزیکی متفاوتی داشته باشد ـ به خاطر جاذبه‌ی زمین، از بالا به پایین حرکت نموده تا آن‌جا که هم‌سطح با زمین شود یا به اصطلاح بیفتد.

اول اشتباه آن است که ماتحت فیل، چیزی است که اصولا در ظرف زمان و مکان نمی‌گنجد. به همین دلیل نمی‌توان برایش سطح و مکانی تعریف کرد یا حدی قایل شد. شواهد تاریخی هم نشان می‌دهد از آن زمان که انسان با مفهومی به نام عقلانیت دست و پنجه نرم می‌کرد با چنین چیزی نیز درگیر بود؛ و دوم اشتباه نیز آن است که کارکرد این چیز، کاری به جاذبه ندارد. همین می‌شود که صادراتش ممکن است به هر سو و هر جهتی پراکنده شود. بسیار دیده شده افرادی که از ماتحت فیل افتاده‌اند و این افتادگی‌شان بالائکی بوده بدین مفهوم که مراتب ترقی و رشد را ـ علی الخصوص در دفتر و دستک حاکمان و اهل دیوان ـ طی نموده‌اند.

"از ماتحت فیل افتادگی" منافعی دارد و البته مضاری که بر شمردنش خود مجالی دیگر می‌طلبد اما به طور خلاصه می‌شود گفت که یک ویژگی شخصیتی، رفتاری، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی است. این ویژگی لزوما بد نیست. می‌تواند خوب هم باشد یک جاهایی. مثلا کسی که خیلی آدم بی‌شعور و احمق و زبان نفهم و رییس و شتری باشد همان به‌تر که از ماتحت فیل افتاده باشد. این جاست که از ماتحت فیل افتادگی یک ویژگی خوب محسوب می‌شود. حالا یک آدم خیلی مؤدب و با اخلاق و شیک‌پوش و خوش‌بو و خوش‌روی را تصور کنید. اگر خدای ناکرده این چنین موهبتی دچار چنین افتادگی شود دیگر هیچ جوره نمی‌شود جمعش کرد...

امروز سوار تاکسی که شدم، سر کار که رفتم، از بقالی که خرید کردم، فهمیدم که انصافا باید گفت: دم ماتحت فیل گرم! خواستم با این حرف‌ها یادآوری کرده باشم، ماتحت فیل چیز اثرگذاری است در زندگی روزمره...


پ.ن. این پی‌نوشت را الان که جمعه است و بیست و سوم دی‌ماه سال نود، می‌نویسم که عزیزان بدانند این نوشته تغییرات نمود. داستان از آن جا شروع شده که بیش‌ترین رجوعات جستجوی اینترنتی به سایت بنده ما حصل تلاش‌های عناصر دانش‌مند و جویای چیز است. به نظرم رسید که کلمه‌ی وزینِ منتسب به آن عضو شریف را با معادل آن جای‌گزین کنم بلکه حضرات موتورهای جستجو سایت بنده را به کلمه‌ی چیزشمول‌تری مثلاً عبید زاکانی به خلق رهنمون گردند.حامد Email | لینک دایم | ۸۶/۱۱/۱۰ - ۰:۰۰ - چهارشنبه

جانا

آنان كه به كار عقل در مي‌كوشند
بيهوده بود كه گاو نر مي‌دوشند
آن به كه لباس ابلهي در پوشند
كامروز به عقل تر‍ ّه مي‌بفروشند


نگار لینک دایم | ۸۶/۱۱/۶ - ۲۲:۲۵ - شنبه

حالا تکلیف چیه؛ اگر به خاطر کامنت‌های فیلی شما؛ این قاقالی‌لی مفرح در بقالی‌ها کمیاب؛ نادر یا گران شود؟!!!!! اون وقت پای سریالای هیجانی تلفیزیون چی بخوریم ؟!!!! ;))))


کیانوش لینک دایم | ۸۶/۱۱/۳ - ۱۶:۲۲ - چهارشنبه

D:

درود بر لیشــام گـرامی و خانواده
باور کن که مـن خودم هـم چـند ماهی میشه از خـودم بی‌خـبر هـستم، شاهد هم وبلاگ متروکه است
پـانته‌آ خـوب و خـوش و سلامت است و دعاگوی خـودت و هـمسربانو. اون هم سرش به درس و فعالیت‌های فوق برنامه گرمه
من هروقت فرصت کنم که آنلاین بشم این جا یه سری می‌زنم... تنبلی از خودته که دیر به دیر می‌نویسی بابام جـان


ری‌را جـان مـن هم سلام گرم و مفصل دارم خـدمــتت و دلم هم برات تـنگیده بــخدا... چـه کـنم که گـرفتار کارم و شرمنده دوستان (هـمه دوستان) اما دیگه فعلاً کاریش نـمی‌شه کرد

راستی شماها این طرف‌ها نمیاین؟؟

آهـــا... مـن تازه هـمین الان دوزاریم افـتاد که تـولید چـــس فــیل رابــطه مســتقیم باگـرم بودن دمـ کونش داره :))


نیکو_ل Email | لینک دایم | ۸۶/۱۱/۳ - ۱۲:۵۲ - چهارشنبه

سلام
اولا" عرض کنم که من نسبت به این مقام (منظورم استادتونه) هیچ مسؤولیتی قبول نمی‌کنم. در ضمن اگر خواستید به link زیر مراجعه کنید.
http://www.asriran.com/view.php?id=34198
موفق باشییییییییییییییییییییییییییییییم

لیشام: خداوكيلي باهاش درس برداشتي يا نه؟!!!!


نیکو_ل Email | لینک دایم | ۸۶/۱۱/۱ - ۱۶:۴۲ - دوشنبه

سلام

سلام
من به فیل کار ندارم ولی باید می‌گفتم که استاد خودتون بود.
ممنون

لیشام: من هم به اين كار ندارم كه به فيل كار نداري، اما بايد بگم كه من واسه اين كه با اين بابا درس نگيرم، سه ترم عقب افتادم، پس بدون و آگاه باش كه استاد من نبوده، نيست و اميدوارم كه هرگز نباشه؛ به هر ترتيب وزير كه شد ديگه فرقي نداره استاد من و شما بوده يا نبوده، اون وقت، شيرين 15 ميليون "بچه" در اختيارشن...
بماند...


بهار URL | لینک دایم | ۸۶/۱۱/۱ - ۱:۰۷ - دوشنبه

افتادن

کلا افتادن و افتادگی چیز خوبیست حالا از هر کجا که باشه. ما که این چند روزه چیزی جز افتادن روی زمین رو ملاحظه نکردیم! راستی شما فیلش رو پیدا کن شاید خدای ناکرده ما هم به جایی رسیدیم.


خدایار URL | لینک دایم | ۸۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۲۵ - یکشنبه

من که بخاطر کم شدن تدریجی شعور در دهه سی عمر چیزی از منظورت نفهمیدم فقط چون ک و ن فیل داشت توش خوشم اومد یه کامنتی بنویسم

لیشام: اصولا درك وجنات سوژه‌ي مورد بحث ربطي به دهه‌ي سي و شعور و فهم نداره؛ چون اين گونه وجنات تو چشم رفتني هستن، نياز به تحليل و فسفر سوزوندن ندارن. خلاصه اينه كه راحت باش داداش :)


حسین لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۹ - ۱۹:۵۰ - شنبه

!!!

ما درس سحر در ره کانش بنهادیم
محصول لیسانس از رخ جانانه گرفتیم
در خرمن صد فوق و پی اچ دی زند آتش
آن سرپایینی که از آن بیش فتادیم


کامران URL | لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۹ - ۱۸:۱۰ - شنبه

مهندس خیلی وقت بود نمی‌نوشتی. حالا هم در محاسن ماتحت فیل می‌نویسی! به هر حال غنیمتی است همین هم!

لیشام: سلام دكتر :) شما ببخشين ما رو كه اين قد بي‌تربيتي در كرديم از خودمون. البته اين كه غنيمتي هست يا نه، بنده مطلقا نمي‌تونم نظري بدم ولي خودت هم خوب مي‌دوني كه ماتحت فيل چه سوژه‌ي نابيه ؛)


شیپورچی URL | لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۸ - ۱۸:۰۹ - جمعه

عرض ادب

سلام لیشام جان. برادر فقط می‌خواستم عرض سلام و ادب کرده باشم. و گرنه ما را چه به فیل و اعضای بدنش!!!

لیشام: ميثم جان! بنده را ببخشاييد كه در اين فضاي بي‌ادبي حاكم شده بر وبلاگ‌مان، ادب و متانت شما را لبيك مي‌گوييم. شما همواره در حق حقير لطف نظر داشته‌ايد. بزرگ‌واري‌تان است كه اين چنين بنده‌نوازي مي‌فرماييد. ان شاء الله عروسي‌تان، خودم بيايم حركات موزون انجام دهم. شاد باشيد :)


کاوه لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۸ - ۲:۴۷ - جمعه

اندر میان کان فیل آمد هزاران رازها
از درک تعدادی از آن آمد مرا پروازها
هم کان لق مدرکت هم کان لق دستکت
از کان فیل افتان بیا تا در به رویت بازها
هنگام رشد شغلیت یا ارتقای نقدیت
شادی به کان فیل کن از آنوری آوازها
کز کان فیل افتادگان دارند فرمان جهان
گر عاقلی و زیرکی کن کان فیلش نازها
در کان فیل افتاده‌ام انگار در ظرف اسید
ای کاش از کانش فتم گردم نمک با بازها
ای دوست گر افتاده‌ای از کان فیل افتاده‌ای
هر چند کان لق تو می‌خوانمت آوازها
این قصه باشد بس کهن همچون خران پیلتن
خوابم گرفت از کان فیل پی در پیم خمیازها

لیشام: اي شعر تو شهد و شكر، گفتي چه نيك از كان فيل
حيران شديم از گفته‌ات، اين خوش‌ترين آوازها
ديري‌ست با اين قصه‌ها، خوردند ملت غصه‌ها
تا كي سرآيد رنج‌ها، ما مانده‌ايم و گازها
يك گاز، گاز شهري است، هر روز قطع و قحطي است
گاز دگر محصول كان افتادگان را رازها
زين پس نبايد گفت از اين، تا چشم بدبين در كمين
بنشسته، رو بايد گرفت، زان فتنه‌ها، غمازها
افتاده‌ايم اما نه زان، چيزي كه ما گوييم كان
افتاده در پاي توايم، اي پادشاه نازها
مانا بماني جاودان، خواننده‌ي وبلاگ من
افتادگان كان فيل، بسپر به فنجان‌سازها


rira لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۷ - ۲۱:۱۸ - پنج‌شنبه

عرضم به حضور کیانوش عزیز

اول اینکه کجایی بابا؟ دلمون تنگید! دخمرت چطوره؟! دوم هم اینکه به عبارت"دَم کـ ون فیل گرم" اگه توجه کنی زیاد بی‌ربط به اونی که شما شنیدی نیستا!! کیفیت گرم بودن دَمش خلاصه میتونه یه جورایی...
ببین لیشام جان بحثو به کجاها می‌کشونی آخه!!!؟

لیشام: می‌دانی ری‌را جان! یک وقت‌هایی هست که آدم هر چه‌قدر هم که زور بزند نمی‌تواند مسؤولیت برخی رفتار و کردار و گفتارش را بپذیرد. این پست هم از آن‌هاست. بدین لحاظ بحث به هر جایی که کشید بنده معذورم و به بنده ربطی ندارد D:


rira لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۷ - ۱۸:۱۹ - پنج‌شنبه

عجب به این تنوع مزاجت واقعا! دست مریزاد! از اسرائیل اومدی سراغ کـ ون فیل! هم قافیه هستن البت! که می‌تونه به طبع شعر نویسنده اشاره داشته باشه! اما در مجموع کااااااملا درک می‌کنم! هم تاکسی هم سرِ کار هم بقالی هم ایضا کـ ون فیل را!! دقیقا همین‌طور است که فرمایش کردید!

لیشام: به به! چه خبره امروز! دوستان کم‌پیدا منت نهادند و بنده‌نوازی کردند! ای ول! ماشاء الله!
سلام عرض می‌کنيم به معلم بزرگ‌وار مكتب رفتارشناسی، ری‌رای عزیز P: خوش‌حالم که بعد از مدت‌ها یادداشت شما رو می‌خونم :)
در باب آن موضع از حضرت فيل هم كه ديگه نکته‌ی جدیدی به نظرم نمی‌رسه که بخوام روشن‌تر از اين کنم موضوع رو ؛) به هر ترتیب اگه چیزی، حرفی، حدیثی تازه دارین در این باب خوش‌حال می‌شیم بنده و سایر دوستان رو مستفیض بفرمایین :)


کیانوش لینک دایم | ۸۶/۱۰/۲۶ - ۱۹:۱۴ - چهارشنبه

عـرضم به حـضور انور عالی

ما اندر محاسن چــس فیل زیاد شــنیده بودیم. این یکی اما در باب ماتحت(!!) فیل تازه بود برامون
مـستفیض شـدیم D:

لیشام: سلام كيانوش عزيز. مدت‌ها بود كه ازتون خبري نداشتم. يادداشت شما رو خوندم خيلي خوش‌حال شدم و از اين كه بالاخره گاهي به ياد حقير هم هستي P: به پانته‌آ سلام من رو برسون :)نام
ایمیل
وبسایت/وبلاگ http://
عنوان پیام
متن پیام
کد تصویر را وارد کنید

Google+ By Lisham Shahbazian