وبلاگ

 

 

در خاطر دارم کارتونی سریالی پخش می‌شد، چندین سال پیش، با همین نام که قصه‌ی سه گربه‌ی به اصطلاح فضایی را نقل می‌کرد در حال انجام مأموریت‌های مختلف. چهره‌ها اکیداً مشنگ با شاخک‌هایی روی سرشان و ببو بودگی ذاتی؛ خلاصه آن که خنگولیت در سراپای وجودشان قل می‌زد. مطلقاً مشتاق به دیدنش نبودم ولی هر از چند گاهی که از سر لطف برادر کوچکم اتفاقاً نگاهم به آن می‌افتاد، طنز بی‌مزه و انگلیسی‌اش مرا مجذوب می‌کرد.

کاربردی‌ترین نکته‌ی این کارتون آن‌جایی بود که در هر قسمت، وقتی مأموریت‌شان از سر اقبال و خوش‌شانسی و به احمقانه‌ترین شکل، به انجام می‌رسید، می‌پرسیدند که "می‌دانید چرا ما توانستیم فلان کار را کنیم؟" و بعد در فضایی روحانی همراه با رقص نور و در حالی که دستان‌شان را به نشانه‌ی سربلندی به طرفین باز کرده بودند، با طمأنینه و آوایی موزون و چندصدایی می‌گفتند "چون ما گربه‌های فضایی هستیم"... انصافاً خیلی بی‌مزه بود! با این حال من و دوستان نیز یاد گرفته بودیم و هر از چند گاهی که گندی می‌زدیم، دسته گلی به آب می‌دادیم، از سر مزه‌ریختن هم که شده با همان سیستمی که عرض شد، خودمان را گربه‌های فضایی معرفی می‌کردیم...

و واقعاً چه دلیلی محکم‌تر از این! طرف هیچ‌کاری نمی‌توانست بکند. آن قدر سیستم قوی به اجرا درمی‌آمد که بی‌خیال می‌شد و می‌رفت پی کارش. کم پیش می‌آمد کسی بلایی سرمان بیاورد تا یادمان بیفتد که یک مَن گربه‌ی فضایی چند مَن کره دارد!

و اما چرا یاد این سه عزیز فضایی افتادم...

در جمع دوستان و همکاران کم نیست مواقعی که فعالیت‌های مهرورزانه و عدالت‌گرایانه‌ی دولت کریمه موضوع صحبت می‌شود. ما شاء الله کم هم نمی‌آورند و هر روز بری تازه‌تر از تازه را از این باغ همیشه بهار، بر صدر سفره‌ی ملت می‌نشانند، چه با بهانه، چه بی‌بهانه، چه در بوق و کرنا و چه در خفا. زیاد پرسیده می‌شود که "چرا این کارها را می‌کنند؟" تنها جوابی که به ذهن مکدرمان رسید این است که یحتمل ایشان نیز از تیره‌ی همین گربه‌های فضای باشند وگر نه، با هیچ معیار متعارفی نمی‌شود دلیلی ارایه کرد، توجیهی نمود یا اصولاً چیزی در رد یا تأیید گفت. مثل طنز تلخی می‌ماند که نمی‌دانی به آن بخندی یا گریه کنی...

کاشکی طنز بود؛ حداقل محتمل بود که تکلیف خودمان را بدانیم...مژده لینک دایم | ۸۵/۲/۹ - ۸:۵۹ - شنبه

سلام ليشام.. اي بابا هنوز دعوا سر گربه‌هاي فضاييه؟ اين همه پنج‌شنبه جمعه وقت داري (چي مي‌گم هفت روزه هفته وقت داري!) يه چيزه تازه بنويس دل‌مون نگيره :-))

لیشام: سلام مژده‌ي عزيز... زماني كه داشتين سعادت اين كامنت رو نصيب سايت حقير مي‌فرمودين، يه چيز تازه نوشتم :)


بی نام و نشان لینک دایم | ۸۵/۲/۷ - ۱۹:۱۶ - پنج‌شنبه

:( کلا خيلي چيزاي ديگمونم همين مدلي‌هاست ها! به نظر من خيلي از ماها براي تصميم‌گيري‌هامون خوب فکر نمي‌کنيم و اول راهمونو انتخاب مي‌کنيم و بعدش دنبال دليل انتخاب‌مون مي‌گرديم ،) (شايدم هيچ وقت لازم نبينيم که بگيم دليل‌مون چي بوده)! به هرحال اميدوارم فعاليت‌هاي مهرورزانه و عدالت‌گرايانه‌ي دولت كريمه بتونه مثل مأموريت‌هاي گربه‌هاي فضايي، موفقيت‌آميز بشه و منافع عمومي رو محقق کنه!

لیشام: منظر عزيز، به قول مظفرالدين شاه، همه چيز مملكت بايد به همه چيزش بيايد! به نظرم اين دولتي كه ما داريم با اين كارهايي كه مي‌كنه كاملاً به اين مردم مي‌آد... با اين حال، بنده هم از صميم قلب اميدوارم تا اون بخشي از فعاليت‌هاي دوستان فضايي‌مون كه در راستاي محقق كردن منافع عموميه، موفقيت‌آميز باشه...


بارباپاپ URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۷ - ۱۸:۴۶ - پنج‌شنبه

سلام ليشام جان حالا اينو داشته باش يکي از گربه‌هاي فضايي که مثلا رئيسه گفته: خانم‌ها هم مي‌تونن بيان تو استاديوم من اين دفعه با خانواده ميام اما جالب اين‌جاست که وقتي گربه‌هاي فضايي يه کار خوب يا بد مي‌کردن به کسي ربطي نداشت اما اين‌جا سگ‌هاي فضايي هم داريم که به ايشون گفتن آهاي درسته رئيسي اما هر موقع خواستي از اين حرفا بزني بايد از ما اجازه بگيري و گر نه اسلام در خطر مي‌افته!


راه ميان‌بر Email | URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۶ - ۱۴:۲۱ - چهارشنبه

خواب

سلام. چند شب پيش خواب مي‌ديدم اومدم دانشكده صنايع، توي اون راهرو معروف بين كتابخونه تا مركز كامپيوتر، روي يكي از اون ميزها نشسته بودي و داشتي درس مي‌خوندي، كلي از ديدنت اونجا خوشحال شدم...


من Email | URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۶ - ۸:۵۲ - چهارشنبه

در گربه بودن‌شون كه شكي نيست مشكل سر فضايي بودن‌شونه

لیشام: از همه‌ي دوستان عزيز تقاضا دارم كه موضوع رو مثله نكنن! دقت داشته باشن كه "گربه‌هاي فضايي" به تنهايي يك مفهوم مجرده، حالا ممكنه كه مفاهيم ديگه‌اي هم وجود داشته باشه كه حقير به دليل صغر سن، ملتفت به وجود و تناسب كاربرد اون نشده باشم ولي لطف كنن هويت معنايي گربه‌هاي فضايي رو مورد عنايت قرار ندن. پيشاپيش از حسن توجه همه‌ي عزيزان سپاس‌گزارم :)


خدایار URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۶ - ۷:۴۱ - چهارشنبه

کیانوش

شاهکار بود اين شعرتون! خيلي لذت بردم!


کیانوش لینک دایم | ۸۵/۲/۵ - ۲۳:۳۹ - سه‌شنبه

D:

ميازار موري که دانه‌کش است که جان دارد و جانم به قربانت ولي حالا چرا عاقل کند کاري که باز آرد به کنعان غم مخور کلبه احزان شود روزي ز سر سنگ عقابي به هوا خواستن توانستن است!


Darya لینک دایم | ۸۵/۲/۵ - ۱۳:۲۶ - سه‌شنبه

this text was too complicated for my undrestanding...


کیانوش لینک دایم | ۸۵/۲/۵ - ۱۲:۲۰ - سه‌شنبه

بیـربط

بـبخـشيدها.. اين‌جا که جلوي اسم کامنت‌نويس نـوشتي "ليـنک دايــــــــم" حالا يـکي دايي نداشـته باشه تکليفـش چـيه؟؟ يه نگاهي هم به ما بنداز که باور کني خـدايار گـرامي راست مي‌گه مــادر D:

لیشام: مشكل خودشونه كيانوش جان! برن واسه خودشون يه دايي اتخاذ كنن P:


خدایار URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۵ - ۸:۰۰ - سه‌شنبه

بي‌چاره گربه جماعت! اينا با خوک و سوسک هم قابل قياس نيستن. البته يه جورايي شاهکارن! بعضي وقتا تصميماتي که گرفته مي‌شه واقعاً نبوغ مي‌خواد که بشه همچين گزينه‌اي رو پيدا کرد.


فرزام Email | URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۴ - ۱۳:۲۶ - دوشنبه

گربه؟

والا گربه‌هاي فضايي كه بعيد مي‌دونم... اين‌ها به زور حتي ايشَك‌هاي فضايي باشند (با لهجه‌ي آذري خوانده شود لطفاً)


كاوه لینک دایم | ۸۵/۲/۴ - ۹:۲۷ - دوشنبه

ما به عنوان يك متفكر ـ كارتونيست ـ فيلسوف ـ جامعه‌شناس از رده خارج (پز هم مي‌دهم چون ايراني هستم و هنر فقط توي همين جيب بغل من است و بقيه ملت دنيا، گاو و خرند و تمام فرهنگ‌شان را از ما گرفته‌اند و همين شعرها كه مي‌دانيم...) نكته‌اي را بايد متذكر شوم در باب علت اصلي ساقط شدن بحث طنز و هزل و هجو از مقام دلالت و راهنمايي و آن اين‌كه الآن آن‌چه را كه كاريكاتور مي‌دانستيم همه را در هر روز و هر لحظه، حركات و بروزات جامعه و دولت از گوش آسمان افتاده‌مان مي‌توانيم ديد. لذا بحث نقد هم بي‌معناست فقط مي‌ماند اين‌كه بتوانيم اعصاب‌مان را بگذاريم روي كول‌مان و برويم به يكي از اين سرحدات گاو و خرپرور بي‌فرهنگ كه هر چه دارند از ما دارند و هيچ‌چيزش را هم از كانال بي‌عرضگي، خيانت‌كاري و وطن‌فروشي ذاتي ما به دست نياورده‌اند.


شیث URL | لینک دایم | ۸۵/۲/۴ - ۸:۰۸ - دوشنبه

سلام. جالب بود. موفق باشيد

لیشام: سلام، ممنون :)نام
ایمیل
وبسایت/وبلاگ http://
عنوان پیام
متن پیام
کد تصویر را وارد کنید

Google+ By Lisham Shahbazian